Sieci i programy mobilności zawodowej w UE/EFTA

Sieci mobilności zawodowej

Sieć EURAXESS wspiera mobilność międzynarodową oraz rozwój kariery naukowców.

Centra EURAXESS pomagają naukowcom, ich rodzinom oraz pracodawcom w kwestiach prawno-administracyjnych w poszczególnych krajach (legalizacja pobytu, ubezpieczenia, podatki itp.) oraz doradzają odnośnie możliwości finansowania badań i rozwoju zawodowego.

W Europie funkcjonuje ponad 600 Centrów EURAXESS zlokalizowanych w różnych instytucjach naukowych.

Sieć w Polsce finansuje Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Eurodesk Polska oferuje informacje dla młodzieży, organizacji młodzieżowych i osób pracujących z młodzieżą związane z edukacją, współpracą międzynarodową i działalnością młodzieżową.

Prowadzi kompleksowy serwis internetowy (eurodesk.pl), odpowiada na pytania i udziela porad z zakresu mobilności. Informuje o wydarzeniach, szkoleniach i projektach międzynarodowych, prowadzi bazę polskich i europejskich programów grantowych, wydaje publikacje dla młodzieży – o pracy, studiach, wolontariacie, stażach i wymianach młodzieżowych i elektroniczny newsletter – „Eurokursor”.

Wspólnie z pracownikami kilkudziesięciu organizacji należących do sieci Eurodesk Polska prowadzi w całym kraju autorskie lekcje, warsztaty i gry dla młodzieży.

Eurodesk zarządza zawartością Europejskiego Portalu Młodzieżowego (portalmlodziezowy.eu), odpowiada za promocję inicjatyw z zakresu polityki młodzieżowej UE (np. Europejskiego Roku Młodzieży) i koordynację w Polsce ogólnoeuropejskiej kampanii „Time to Move”.

Sieć Eurodesk koordynuje Krajowe Biuro Eurodesk Polska działające w strukturze Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (www.frse.org.pl).

Punkty EUROPE DIRECT pomagają przybliżyć Unię Europejską (UE) Europejczykom na poziomie lokalnym i ułatwiają im udział w debatach na temat przyszłości UE.

Punkty udzielają odpowiedzi na pytania dotyczące polityki, programów i priorytetów UE. Ich pracownicy mają bezpośredni kontakt z obywatelami i z zainteresowanymi stronami i starają się ich bardziej zaangażować w projekt europejski. Organizują m.in. debaty, szkolenia, konkursy, lekcje europejskie, wykłady otwarte itp. Punkty znajdują się m.in. przy uczelniach wyższych, izbach rolniczych, organizacja pozarządowych, instytucjach samorządowych.

Prócz sieci punktów EUROPE DIRECT działa również serwis EUROPE DIRECT, którego pracownicy odpowiadają we wszystkich językach urzędowych UE na pytania dotyczące UE.

Sieć Eurydice, pracując dla twórców polityki edukacyjnej i świata edukacji, przygotowuje i publikuje opisowe analizy systemów edukacji.

Sieć składa się z 40 biur krajowych, tworzonych przez ministerstwa edukacji 37 krajów biorących udział w programie Erasmus+ i jest koordynowana oraz zarządzana przez Agencję Wykonawczą do spraw Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego (EACEA) w Brukseli.

Polskie Biuro Eurydice funkcjonuje w strukturze Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (www.frse.org.pl) w ramach Biura Analityczno-Badawczego.

Ośrodki ENIC-NARIC udzielają porad i informacji o uznawalności wykształcenia i kwalifikacji zawodowych, dotyczących edukacji akademickiej: o procedurach uznania wykształcenia wyższego (dyplomów, stopni naukowych) oraz o systemie edukacji w kraju pochodzenia, a także w innym państwie członkowskim; o warunkach edukacji za granicą, mobilności studentów, kadry akademickiej i naukowej.

Enterprise Europe Network to największa na świecie sieć wspierająca małe i średnie przedsiębiorstwa w internacjonalizacji ich działalności gospodarczej. Jej ośrodki funkcjonują w ponad 60 krajach na całym świecie (w tym we wszystkich państwach UE).

Sieć oferuje przedsiębiorcom kompleksowe i bezpłatne usługi wspierające działalność eksportową i wprowadzanie innowacji w przedsiębiorstwie poprzez:

  • usługi informacyjne, szkoleniowe i doradcze dotyczące prawa i polityk UE, prowadzenia działalności gospodarczej poza granicami kraju, dostępu do źródeł finansowania i programów ramowych UE;
  • pomoc w poszukiwaniu partnerów handlowych i technologicznych (za pośrednictwem bazy ofert współpracy), promocję i organizację wyjazdów w ramach giełd kooperacyjnych i misji handlowych na całym świecie;
  • usługi z zakresu transferu technologii, w tym audyty technologiczne.

Przedsiębiorcy zainteresowani usługami Enterprise Europe Network powinni skontaktować się z jednym z 30 ośrodków sieci działającym najbliżej siedziby przedsiębiorcy.

SOLVIT jest bezpłatnym i nieformalnym systemem, który pośredniczy w rozwiązywaniu konkretnie zaistniałych problemów - sporów z administracją publiczną innego państwa członkowskiego UE (oraz Norwegii, Lichtensteinu i Islandii), powstałych w związku z niewłaściwym stosowaniem przepisów prawa UE.

SOLVIT pomaga zarówno obywatelom, jak i przedsiębiorcom.

Do SOLVIT można zgłaszać problemy wynikające z naruszenia prawa UE z zakresu rynku wewnętrznego; spowodowane przez administrację innego państwa członkowskiego; zawierające element transgraniczny.

SOLVIT zajmuje się problemami z obszarów zabezpieczenia społecznego, zezwolenia na pobyt, uznawania kwalifikacji zawodowych, dostępu produktów do rynku, prawa jazdy, dostępu do rynku usług, podjęcia działalności na własny rachunek, rejestracji pojazdów silnikowych, kontroli granicznych i drogowych, podatku VAT.

SOLVIT nie może zająć się problemem, jeśli nie ma on charakteru transgranicznego. Dotyczy relacji między przedsiębiorcami. Dotyczy relacji konsument-przedsiębiorca lub gdy postępowanie sądowe zostało już wszczęte

 

Programy mobilności zawodowej

Erasmus+ to program UE na lata 2021-2027.

W Polsce koordynowany jest przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, Narodową Agencję Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności.

Program oferuje wsparcie finansowe dla instytucji i organizacji, których działalność jest związana z realizacją międzynarodowych projektów edukacyjnych. Jego celem jest rozwijanie umiejętności Europejczyków, budowanie partnerstw między instytucjami oraz wspieranie reform w systemach edukacji i szkoleń.

Program umożliwia studiowanie za granicą, poznawanie nowych kultur, organizację międzynarodowych spotkań, staże w atrakcyjnych miejscach, zdobywanie kompetencji niezależnie od wieku, rozwijanie pasji, odkrywanie talentów i spełnianie marzeń.

Europejski Korpus Solidarności to program Komisji Europejskiej skierowany do organizacji i młodzieży od 18 do 30 roku życia.

Działania w ramach programu mają na celu umożliwienie młodym ludziom zdobywania doświadczeń, rozwoju osobistego i zawodowego, a także zaangażowania w pracę na rzecz budowania solidarności w Europie, zarówno poprzez realizowanie projektów międzynarodowych jak i lokalnych.

W ramach programu dostępne są trzy rodzaje działań:

  • projekty wolontariatu,
  • projekty solidarności,
  • projekty staży i miejsc pracy.

Program stwarza możliwość realizacji działań o charakterze solidarnościowym będących odpowiedzią na wyzwania społeczne, a także pozwala młodym ludziom rozwijać umiejętności interpersonalne, podnosić kompetencje i zdobywać nową wiedzę.

W Polsce rolę Narodowej Agencji koordynującej program Europejski Korpus Solidarności pełni Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.
​​​​​

 

Materiały informacyjne

Departament Rynku Pracy
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej